Find et kursus i pileflet nær dig 

Som medlem af Pileforeningen, kan du få dine egne kurser med i oversigten 

            2020

KursusbeskrivelseTilmeldingsinfo
*
16. januar - 6 onsdage 18.00-21.40
Underviser: Jane Enemark
Sted: Esbjerg
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 75 12 38 05
www.fof.dk 
*
25. - 26. januar
Underviser: Mona Kjær
Sted: Krattetvej 87, 9740 Jerslev
Emne: Begyndere og let øvede
Navn: FOF
eller
Mona Kjær
kjaer.mona-@-gmail.com 
*
25. - 26. januar
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Valby
Emne: Pileflet
Navn: Hovedstadens Husflid
www.hovedstaden.husflid.dk 
*
25. - 26. januar
Underviser: Jane Enemark
Sted: Ålborg
Emne: PIleflet
Navn: FOF
Tlf.: 98 13 82 33
www.fof.dk 
*
27. januar
Underviser: Ulla Misser
Sted: Sattrupvej 3, 8752 Østbirk
Emne: Zarzo-kurve, -bakker og tatza-bakker

Navn: Råhaugegård Pil
Tlf.: 22 27 39 34
www.raahaugegaardpil.dk 

*
27. januar - 6 mandag 18.15-21.30
Underviser: Jane Enemark
Sted: Hårslev
Emne: Pileflet
Navn: Søndersø og omegns Familielandbrugs Familieudvalg
*
28. januar - 6 tirsdage 18.00-21.40
Underviser: Jane Enemark
Sted: Haderslev
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 79 30 85 80
www.fof.dk 
*
1. februar
Underviser: Jane Enemark
Sted: Horsens
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 76 25 89 88
www.fof.dk 
*
1. - 2. februar
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Horsens
Emne: Birkebark
Navn: Sundhedsteamet
mc-@-suof.dk
www.suof.dk 
*
1. - 2. februar
Underviser: Susanne Lisdorf
Sted: Ateliet, Lyngby Torv 6, 2800 Kgs Lyngby
Emne: Flet din egen kurv begynder
Navn: FOF København
Tlf.: 45 96 01 00
adm-@-fofkbh.dk 
*
2. februar
Underviser: Jane Enemark
Sted: Odense
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 66 11 68 45
www.fof.dk 
*
7. februar - 5 fredage 9.00-11.45
Underviser: Mona Kjær
Sted: Krattetvej 87, 9740 Jerslev
Emne: Pileflet for alle
Navn: FOF
eller
Mona Kjær
kjaer.mona-@-gmail.com 
*
8. - 9. februar
Underviser: Katja Kreiner
Sted: Vester Vase 28, 9280 Storvorde
Emne: Pileflet - mest til fugle
Navn: Katja Kreiner
Tlf.: 50 74 44 10
katja-@-flettekonen.dk 
*
15. - 16. februar
Underviser: Klaus Titze
Sted: Herstedshøje Naturcenter Albertslund
Emne: Rulleflet
Navn: John
l-j-@-ringlaursen.dk 
*
22. - 23. februar
Underviser: Ulla Misser
Sted: Sattrupvej 3, 8752 Østbirk
Emne: Pølseflet (Rulleflet)
Navn: Råhaugegård Pil
Tlf.: 22 27 39 34
www.raahaugegaardpil.dk 
*
22. - 23. februar
Underviser: Susanne Lisdorf
Sted: Ateliet, Lyngby Torv 6, 2800 Kgs Lyngby
Emne: Flet din egen kurv letøvede
Navn: FOF København
Tlf.: 45 96 01 00
adm-@-fofkbh.dk 
*
26. februar - 2. marts
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Lakeshore, Ontario, Canada
Emne: Basketweaving
Navn: Lene Rasmussen
lakeshorewillows-@-gmail.com
www.lakeshorewillows.com 
*
27. februar - 4 torsdage 18.00-21.40
Underviser: Jane Enemark
Sted: Sønderborg
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 74 47 15 97
www.fof.dk 
*
29. februar - 1. marts
Underviser: Mona Kjær
Sted: Krattetvej 87, 9740 Jerslev
Emne: Let øvede og øvede
Navn: FOF
eller
Mona Kjær
kjaer.mona-@-gmail.com 
*
29. februar - 1. marts
Underviser: Jane Enemark
Sted: Varde
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 98 13 82 33
www.fof.dk 
*
6. - 8. marts
Underviser: Agnete Diemer
Sted: Ved Hedepil, 4030 Tune
Emne: Modul 4 - Kurvemagerskolen
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk
www.agnetediemer.dk 
*
7. marts
Underviser: Jane Enemark
Sted: Vejle
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 76 25 89 55
www.fof.dk 
*
8. marts
Underviser: Jane Enemark
Sted: Odense
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 66 11 68 45
www.fof.dk 
*
9. - 13. marts
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Haslev
Emne: Pileflet
Navn: Galleri Emmaus
emmaus.haslev-@-gmail.com 
www.galleri-emmaus.dk 
*
10. marts
Underviser: Else Marie Pedersen
Sted: Råghøj 31, 7900 Nykøbing Mors
Emne: Flet med peddigrør, sjener og natursnore
Navn: Tempa Håndværk
Tlf.: 97 76 90 09
info-@-tempa.dk 
www.tempa.dk 
*
12. marts
Underviser: Else Marie Pedersen
Sted: Råghøj 31, 7900 Nykøbing Mors
Emne: Flet med peddigrør, sjener og natursnore
Navn: Tempa Håndværk
Tlf.: 97 76 90 09
info-@-tempa.dk
www.tempa.dk 
*
14. - 15. marts
Underviser: Jane Enemark
Sted: Jægerspris
Emne: Pileflet
Tlf.: 47 31 67 27
www.krerativfritid-09.dk 
*
14. marts
Underviser: Else Marie Pedersen
Sted: Råghøj 31, 7900 Nykøbing Mors
Emne: Flet med peddigrør, sjener og natursnore
Navn: Tempa Håndværk
Tlf.: 97 76 90 09
info-@-tempa.dk 
www.tempa.dk 
*
14. - 15. marts
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Landskrona, Sverige
Emne: Løbbinding
Navn: Skånes Hemsløjd
anna-lisa.persson-@-hemslojd.org
www.hemslojden.org
*
16. marts - 5 mandage 19.00-21.45
Underviser: Jane Enemark
Sted: Ødis
Emne: Pileflet
Navn: LOF
Tlf.: 26 78 14 84
www.lof.dk 
*
17. marts - 6 tirsdage 18.30-21.40
Underviser: Jane Enemark
Sted: Kolding
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 75 52 63 00
www.fof.dk 
*
18. marts - 6 onsdage 18.00-21.40
Underviser: Jane Enemark
Sted: Ribe
Emne: Pileflet

Navn: FOF
Tlf.: 75 12 38 05
www.fof.dk 

*
20. - 22. marts
Underviser: Agnete Diemer
Sted: Krattetvej 87, 9740 Jerslev
Emne: Modul 1 - Kurvemagerskolen
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk
www.agnetediemer.dk 
*
21. marts
Underviser: Ulla Misser
Sted: Sattrupvej 3, 8752 Østbirk
Emne: Zarzo-kurve, -bakker og tatza-bakker
Navn: Råhaugegård Pil
Tlf.: 22 27 39 34
www.raahaugegaardpil.dk 
*
21. - 22. marts
Underviser: Susanne Lisdorf
Sted: Ateliet, Lyngby Torv 6, 2800 Kgs Lyngby
Emne: Frisk pil - alt til haven
Navn: FOF København
Tlf.: 45 96 01 00
adm-@-fofkbh.dk 

*
21. - 22. marts
Underviser: Jane Enemark
Sted: Langå
Emne: Pileflet
Navn: LOF
Tlf.: 86 46 23 57
www.lof.dk 
*
23. marts - 6 mandage 18.30-21.15
Underviser: Mona Kjær
Sted: Krattetvej 87, 9740 Jerslev
Emne: Pileflet for alle
Navn: FOF
eller
Mona Kjær
kjaer.mona-@-gmail.com 
*
21. - 22. marts
Underviser: Katja Kreiner
Sted: Vester Vase 28, 9280 Storvorde
Emne: Kurve med flettet bund
Navn: Katja Kreiner
Tlf.: 50 74 44 10
katja-@-flettekonen.dk 
*
25. marts
Underviser: Katja Kreiner
Sted: Vester Vase 28, 9280 Storvorde
Emne: Flet i frisk pil - levende træer og plantestativer 
Navn: Katja Kreiner
Tlf.: 50 74 44 10
katja-@-flettekonen.dk 
*
27. - 28. marts
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Blistrup, 3230 Græsted
Emne: Pileflet
Navn: Holbo Herreds Væverforening
kursusafdeling-@-hhv.fora.dk 
www.holboherredsvaeverforening.fora.dk 
*
27. - 29. marts
Underviser: Klaus Titze
Sted: Bakkegaard, Møn
Emne: Rulleflet
Navn: Vivi
Tlf.: 55 81 93 01
info-@-bakkegaard.eu
www.klaustitze.dk 
*
28. marts
Underviser: Susanne Lisdorf
Sted: Korskirken, Herlev Hovedgade 44, 2630 Herlev
Emne: Flet din egen kurv
Navn: Korskirken
aftenskole@korskirken.dk
*
28. - 29. marts
Underviser: Jane Enemark
Sted: Åbenrå
Emne: Pileflet
Navn: AOF SYD
Tlf.: 74 62 24 23
www.aofsyd.dk 
*
30. marts
Underviser: Ulla Misser
Sted: Sattrupvej 3, 8752 Østbirk
Emne: Zarzo-kurve, -bakker og tatza-bakker
Navn: Råhaugegård Pil
Tlf.: 22 27 39 34
www.raahaugegaardpil.dk 
*
30. - 31. marts
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Blistrup, 3230 Græsted
Emne: Pileflet
Navn: Holbo Herreds Væverforening
kurusafdeling-@-hhv.fora.dk 
www.holboherredsvaeverforening.fora.dk 
*
2. april - 4 torsdage 18.00-21.40
Underviser: Jane Enemark
Sted: Sønderborg
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 74 47 15 97
www.fof.dk 
*
3. - 4. april
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Løgstør
Emne: Pileflet
Navn: Jammerbugtens Flettekreds
i-sander-@-jubii.dk 
*
4. - 5. april
Underviser: Klaus Titze
Sted: Hårbølle/Møn
Emne: Rulleflet
Navn: Klaus Titze
Tlf. 29 70 25 43
kltitze-@-gmail.com
www.klaustitze.dk  
*
18. april
Underviser: Jane Enemark
Sted: Horsens
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 76 25 89 88
www.fof.dk 
*
18. - 19. april
Underviser: Ulla Misser
Sted: Sattrupvej 3, 8752 Østbirk
Emne: Zarzo-kurve, +bakker, runde kurve, kaosflet og fuglefoderhuse

Navn: Råhaugegård Pil
Tlf.: 22 27 39 34
www.raahaugegaardpil.dk  

*
18. - 19. april
Underviser: Mona Kjær
Sted: Krattetvej 87, 9740 Jerslev
Emne: Let øvede og øvede
Navn: FOF
eller
Mona Kjær
kjaer.mona-@-gmail.com 
*
19. april
Underviser: Jane Enemark
Sted: Herning
Emne: Pileflet
Navn: FOF
Tlf.: 97 22 47 44
www.fof.dk 
*
21. april
Underviser: Else Marie Pedersen
Sted: Råghøj 31, 7900 Nykøbing Mors
Emne: Flet med peddigrør, sjener og natursnore
Navn: Tempa Håndværk
Tlf.: 97 76 90 09
info-@-tempa.dk 
www.tempa.dk 
*
23. april
Underviser: Else Marie Pedersen
Sted: Råghøj 31, 7900 Nykøbing Mors
Emne: Flet med peddigrør, sjener og natursnore
Navn: Tempa Håndværk
Tlf.: 97 76 90 09
info-@-tempa.dk 
www.tempa.dk 
*
24. - 26. april
Underviser: Agnete Diemer
Sted: 5603 Bjørnø
Emne: Overbygning i Kurvemagerskolen
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk
www.agnetediemer.dk 
*
25. april
Underviser: Else Marie Pedersen
Sted: Råghøj 31, 7900 Nykøbing Mors
Emne: Flet med peddigrør, sjener og natursnore
Navn: Tempa Håndværk
Tlf.: 97 76 90 09
info-@-tempa.dk 
www.tempa.dk 
*
25. - 26. april
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Mjøndalen, Norge
Emne: Pileflet
Navn: Portåsen
nina.marshall-@-portaasen.no
www.portaasen.no 
*
25. - 26. april
Underviser: Katja Kreiner
Sted: Vester Vase 28, 9280 Storvorde
Emne: Kurve og bakker på træbund
Navn: Katja Kreiner
Tlf.: 50 74 44 10
katja-@-flettekonen.dk 
*
25. - 26. april
Underviser: Jane Enemark
Sted: Langå
Emne: Pileflet
Navn: LOF
Tlf.: 86 46 23 57
www.lof.dk 
*
27. april
Underviser: Ulla Misser
Sted: Sattrupvej 3, 8752 Østbirk
Emne: Zarzo-kurve, -bakker og tatza-bakker
Navn: Råhaugegård Pil
Tlf.: 22 27 39 34
www.raahaugegaardpil.dk 
*
29. april
Underviser: Katja Kreiner
Sted: Vester Vase 28, 9280 Storvorde
Emne: Små kurve på træbund
Navn: Katja Kreiner
Tlf.: 50 74 44 10
katja-@-flettekonen.dk 
*
1. - 3. maj
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Krattetvej 87, 9740 Jerslev
Emne: Pileflet
Navn: Mona Kjær
kjaer.mona-@-gmail.com 
*
13. maj
Underviser: Katja Kreiner
Sted: Vester Vase 28, 9280 Storvorde
Emne: Lygte og anden flet på glas
Navn: Katja Kreiner
Tlf.: 50 74 44 10
katja-@-flettekonen.dk 
*
16. - 17. maj
Underviser: Ulla Misser
Sted: Sattrupvej 3, 8752 Østbirk
Emne: Pileflet for nybegyndere og øvede
Navn: Råhaugegård Pil
Tlf.: 22 27 39 34
www.raahaugegaardpil.dk 
*
16. - 17. maj
Underviser: Jane Enemark
Sted: Viborg
Emne: Pileflet
Navn: Skolen for kreativ fritid
*
12. - 14. juni 
Underviser: Agnete Diemer
Sted: 5603 Bjørnø
Emne: Modul 3 - Kurvemagerskolen
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk
www.agnetediemer.dk 
*
13. - 14. juni
Underviser: Katja Kreiner
Sted: Vester Vase 28, 9280 Storvorde
Emne: Kurve med flettet bund
Navn: Katja Kreiner
Tlf.: 50 74 44 10
katja-@-flettekonen.dk 
*
27. juni
Underviser: Ulla Misser
Sted: Sattrupvej 3, 8752 Østbirk
Emne: Zarzo-kurve, -bakker og tatza-bakker
Navn: Råhaugegård Pil
Tlf.: 22 27 39 34
www.raahaugegaardpil.dk 
*
28. juni - 2. juli
Underviser: Agnete Diemer
Sted: 5603 Bjørnø
Emne: "Den lille højskole": Fra skitse til kurv
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk
www.agnetediemer.dk 
*
29. juni
Underviser: Ulla Misser
Sted: Sattrupvej 3, 8752 Østbirk
Emne: Zarzo-kurve, -bakker og tatza-bakker
Navn: Råhaugegård Pil
Tlf.: 22 27 39 34
www.raahaugegaardpil.dk 
*
2. - 4. juli
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Bengtsfors, Sverige
Emne: Pileflet
Navn: Halmens Hus
info-@-halmenshus.com 
www.halmenshus.com 
*
6. - 10. juli
Underviser: Steen H- Madsen
Sted: Önnestad, Sverige
Emne: Pileflet
Navn: Skånes Hemsløjdsforbund
anna-lisa.persson-@-hemslojd.org 
www.hemslojdeniskane.se  
*
13. - 17. juli
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Landskrona, Sverige
Emne: Pileflet
Navn: Skånes Hemsløjdsforbund
anna-lisa.persson-@-hemslojd.org 
www.hemslojdeniskane.se 
*
20. - 24. juli
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Vetlanda, Sverige
Emne: Pileflet
Navn: Ädelfors Folkhögskola
*
27. - 30. august
Underviser: Agnete Diemer
Sted: Ved Liss-Mona, Lyefjell/Norge
Emne: Overbygning i Kurvemagerskolen
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk
www.agnetediemer.dk 
*
3. - 6. september
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: 8550 Ryomgård
Emne: Flet i afbarket pil 
Navn: Solveig Langballe
sol-@-saabydal.dk 
*
2. - 4. oktober
Underviser: Agnete Diemer
Sted: 5603 Bjørnø
Emne: Modul 1
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk
www.agnetediemer.dk 
*
16. - 18. oktober
Underviser: Agnete Diemer
Sted: Råby
Emne: Modul 8 - Kurvemagerskolen
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk 
www.agnetediemer.dk 
*
30. oktober - 1. november
Underviser: Agnete Diemer
Sted: Bornholm
Emne: Overbygning for alle - Kurvemagerskolen
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk
www.agnetediemer.dk 
*
2. - 6. november
Underviser: Steen H. Madsen
Sted: Haslev
Emne: Pileflet
Navn: Galleri Emmaus
emmaus.haslev-@-gmail.com
www.galleri-emmaus.dk 
*
13. - 15. november
Underviser: Agnete Diemer
Sted: Timekær 19, 6630 Rødding
Emne: Modul 5/6 - Firkantet/Fitching - Kurvemagerskolen
Navn: Agnete Diemer
Tlf.: 27 43 80 04
mail-@-agnetediemer.dk
www.agnetediemer.dk 
*